Пошкодили автомобіль через неякісне дорожнє покриття?

Як стягнути гроші за завдані збитки з власника дороги?

У нашому суспільстві є проблема: всі скаржаться на дороги низької якості, стверджують, що приходиться оплачувати дорогі ремонти автомобілів, але тільки одиниці готові реально вирішувати цю проблему.

Які закони регулюють відшкодування шкоди?

Цивільний кодекс України визначає, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Важливо! Якщо засобом вашого заробітку є автомобіль, і ви можете це підтвердити, то з власника дороги ви можете стягнути також і доходи, які ви могли б отримати якби не ремонт машини внаслідок неякісної дороги.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про автомобільні дороги» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.

Управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться (ст. 17 Закону України «Про автомобільні дороги»).

За змістом ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху мають право на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.

Водій має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху (ст. 16 Закону України «Про дорожній рух»).

Висновок! Відповідальним за управління та розвиток доріг є орган місцевого самоврядування або облавтодор.

Яка практика в судах?

До Верховного суду доходить багато справ, пов'язаних з відшкодуванням шкоди власникам транспортних засобів. Часто головною причиною позовів є незадовільний стан доріг.

Якщо аналізувати практику, то є десятки справ, коли автомобілі були пошкоджені каналізаційним люком, який був вибитий з свого місця на дорозі колесом зустрічного автомобіля.

В одній з таких справ рішенням районного суду, залишеним без змін постановою апеляційного суду, встановлено, що відповідальність за стан доріг покладено на міську раду. Саме вона повинна відшкодовувати збитки користувачам вулиць і доріг, що виникли через незадовільний стан доріг.

Важливо! В Україні склалася усталена судова практика, відповідно до якої позови до міських рад задовольняються, збитки стягується на користь позивачів. Але для цього потрібно зібрати всю доказову базу.

Чіткий план дій

  1. Припустимо ви в'їхали в яму і залишилися без колеса. Ви тут же подумаєте, що це не ДТП. Але ви помиляєтесь. Тому що якщо ви не зафіксуєте все, що сталося, в передбаченому законом порядку, то про стягнення збитків можете забути. А фіксація здійснюється один в один як і при будь-якій аварії.
  2. Правильно фіксуємо події. Увімкніть аварійну сигналізацію, встановіть відповідний знак і викличте поліцію. Якщо є свідки, переконливо просіть їх дочекатися, коли приїде поліція. Думаємо наперед, і робимо фото докази для звернення до суду. Тут два важливих моменти: перший - пошкоджену ділянку дороги потрібно сфотографувати так, щоб на фото було видно ще якийсь елемент цієї місцевості, щоб ви могли довести, що це саме ця ділянка дороги; другий - найдетальніше фото пошкодженої машини. Те, з чим ви підете в суд, багато в чому залежить саме від правильної фіксації. Не адвокат "за все гроші" принесе вам рішення суду, а правильна доказова база. Пам'ятайте про це!
  3. Перечитайте, що написано в протоколі поліції. Є велика ймовірність, що вам захочуть "пришити" порушення правил дорожнього руху саме вами. Якщо буде складено такий протокол, то доведеться його оскаржити в суді. Ви повинні розуміти, що в разі фіксації саме вашої провини, підстав для відшкодування збитків не буде, так як вина є необхідним елементом для задоволення позову. Ідеальний варіант - це протокол, в якому буде вказано, що саме пошкодження дороги і стало причиною аварії.
  4. Підтвердіть вартість ремонту документами. Експерти можуть провести автотоварознавчого дослідження, а ви, зі свого боку, збережіть всі квитанції і чеки про оплату за ремонт.
  5. Позов до суду. Якщо ви правильно зібрали докази, в тому порядку, як ми вище описали, то з позовом проблем не буде. Відповідач - власник дороги. Якщо дорога знаходиться в населеному пункті, то відшкодовувати збиток повинен орган місцевого самоврядування. Якщо аварія трапилася на трасі, наприклад, в Івано-Франківській області, то відповідачем у суді буде Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області.

Як бачите, існує цілком зрозумілий алгоритм дій. Крім цього, юристи констатують позитивну судову практику в таких справах. Тому радимо не брати на себе ремонт, винуватцем якого ви не є.