Що робити, якщо машину забрав евакуатор?

Мета законодавця гідна - внести порядок в хаос, який панує в сфері стоянок, парковок транспортних засобів. Особливо відчувається ця проблема у великих містах, де автовласники, паркуючись, користуються лише своїм бажанням, але ніяк не законом. Ця стаття розповість про нові правила паркування: що вам потрібно знати, щоб не довелося їхати на штрафмайданчик за автомобілем?

Ключові аспекти змін в правилах паркування

Сьогодні в Україні діє цілий блок змін до законодавства про правила паркування.
Притягнути водія до адміністративної відповідальності за порушення правил паркування, яке зафіксовано в автоматичному режимі або в режимі відеозапису (фотозйомки) можна на підставі кількох нових статей в Кодексі України про адміністративні правопорушення.

Важливо! Відповідальність за порушення правил парковки несуть не тільки фізичні особи. Якщо транспортний засіб зареєстровано на юридичну особу, то ця особа і буде відповідати за порушення.

Від імені виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад накладати адміністративні стягнення за порушення правил парковки будуть уповноважені інспектори з паркування.

Що загрожує порушникові правил парковки?

Штраф. Його розмір дорівнює 20 розмірам вартості однієї години користування платною парковкою. Таке покарання загрожує тим, хто не оплатив платну парковку.

Нюанс! Закон визначив як несплату тільки парковку тривалістю понад 10 хвилин. Якщо ви залишили автомобіль на платній парковці на 9 хвилин, то стягнути з вас штраф ніхто не має право.

Сума штрафу буде ще вищою, якщо водій припаркувався на пільгове місце без підстав (місце для осіб з інвалідністю). Штраф у цьому випадку дорівнює 30 розмірам вартості однієї години користування платною парковкою.

Хто буде платити штраф?

Можливі 2 варіанти:

 1. Той, хто був за кермом. Якщо зафіксовано в момент парковки.
 2. Власник транспортного засобу, якщо порушення зафіксовано в режимі фотозйомки / відеозапису.

У другому випадку, коли ви повернетеся до свого автомобіля, то знайдете "лист щастя". Це буде або повідомлення про порушення з відповідними реквізитами для сплати штрафного стягнення, або повноцінна постанова, якщо у інспекторів з паркування буде моментальний доступ до даних про те, чий це автомобіль.

Особливість залучення до адміністративної відповідальності на підставі відеозапису (фотозйомки) в тому, що участь винної особи не є обов'язковою. Постанова про притягнення до адміністративної відповідальності має бути надіслана фізичній або юридичній особі протягом 3 днів від дня її складення. У цьому документі обов'язково повинні бути вказані технічні особливості пристрою для фото / відеозйомки, а також адреса сайту, де особа може побачити цей запис. Ця постанова може бути оскаржена до місцевого суду.

Що таке режим відеозапису (фотозйомки) в розумінні закону для притягнення до відповідальності за порушення правил парковки?

Така зйомка повинна бути здійснена уповноваженою посадовою особою. Крім цього, повинна містити таку інформацію:

 • дата і час порушення;
 • розташування транспортного засобу. При цьому на відео / фото повинно бути видно інші розпізнавальні характеристики цієї місцевості (впізнавана нерухомість, вивіски, географічні дані і інше);
 • на фото / відео має бути чітко видно, що правила паркування порушені;
 • ракурс. Повинно бути мінімум 2 фото з протилежних ракурсів;
 • якщо запис підтверджує несплату вартості паркування там, де така оплата обов'язкова, то на ньому має бути зафіксовано відсутність документа про оплату послуг під лобовим склом автомобіля.

В яких випадках закон дозволяє тимчасове затримання транспортних засобів?

У КУпАП додано статтю 265-4, яка регулює питання евакуації транспортного засобу.

Яким чином відбувається евакуація?


Автомобіль доставляють на спеціальний майданчик за допомогою евакуатора.
 

В яких випадках?


Тут увага! Виключно в тих, які перераховує стаття закону. Інспектор не може довільно тлумачити закон, і здійснити евакуацію транспорту тільки тому, що особисто йому щось не сподобалося.

Ось ці випадки:

1. Порушення правил зупинки і стоянки.

2. Порушення правил паркування.

Тут теж важливий момент. Таке порушення може потягнути за собою евакуацію тільки в разі, якщо розміщення авто суттєво перешкоджає дорожньому руху або загрожує безпеці руху.

Закон визначає, в яких випадках вважається, що транспортний засіб суттєво перешкоджає дорожньому руху:

 • автомобілі стоять на проїжджій частині в 2 ряди;
 • автомобіль зупинився на залізничному переїзді;
 • на трамвайних коліях, естакадах, мостах, тунелях;
 • на пішохідному переході і ближче 10 метрів від нього;
 • на перехрестях;
 • неможливий рух інших транспортних засобів або пішоходів, в тому числі пішоходів з дитячими візочками.

Що відбувається після евакуації транспортного засобу? 

Обставини порушення, яке потягло за собою евакуацію, повинні бути чітко виписані в відповідному протоколі. Про таку подію інспектор з паркування повинен повідомити в поліцію. Передається інформація не тільки про те, який автомобіль тимчасово затриманий, але також і точний час затримання, точна адреса, де він знаходиться.

Якщо вас наздогнала евакуація, інформацію ви знайдете на веб-порталі відповідного виконкому.

Коли і як повернуть автомобіль?

Тут все просто. Чим швидше власник автомобіля (або той, хто був за кермом) оплатить штраф, тим швидше відбудеться довгоочікувана зустріч. Звичайно, потрібно самостійно звернутися. Варіант: оплатити і чекати, що доставлять за адресою, не працює. До слова, законом передбачено невідкладне повернення. Уважно огляньте свій транспортний засіб, коли будете забирати. Якщо автомобіль пошкодили, подряпали під час евакуації, то ви маєте право на відшкодування збитків (або по страховці, або від підприємства, яке безпосередньо здійснювало евакуацією).

Ми бажаємо вам, щоб ваш автомобіль не катався на евакуаторі. Але нагадаємо, що для цього непогано б освіжити в пам'яті правила дорожнього руху, щоб точно знати, де зупинитися можна, а де ні. Паркуйтеся правильно!