Що робити, якщо у винуватця ДТП немає страховки

18.02.2019

Так. Ми живемо в тому дикому підземеллі, де страхують відповідальність не всі. Та що там? Кожен четвертий автовласник порушує закон. Адже страхування цивільної відповідальності водія є обов'язковим в Україні. Ця стаття розповість, що ж робити, якщо у винуватця ДТП страховки таки немає.

По суті, у вас буде 2 варіанти: звернутися в Моторне (транспортне) страхове бюро України (МТСБУ) або в суд. Розберемося детальніше, як працюють обидва способи.

5 важливих правил, якщо ДТП сталося, а страховки у винуватця немає

1.      У будь-якому випадку, є страховка чи ні, насамперед потрібно викликати поліцію. До приїзду поліції фіксуйте самостійно по максимуму. Варто зробити фото пошкоджень автомобіля. Якщо ДТП хтось бачив, обов'язково домовтеся з цими людьми, щоб вони дочекалися приїзду поліції, а їх свідчення були відображені в протоколі. Важливо все, що підтверджує факт вашої невинності.

2.      Не підписуйте сліпо протокол поліції - вам потім з ним до суду йти. І це буде головний доказ. Тому, ви повинні переконатися, що інформація в протоколі відповідає дійсності.

3.      Потрібно отримати рішення суду, в якому буде встановлено факт провини водія без страховки ОСАЦВ. Тільки в цьому випадку транспортне страхове бюро виплатить компенсацію збитків. Тут важливий нюанс! Щоб бюро виплатило компенсацію, поліс ОСАГО повинен бути у вас. Якщо його немає, компенсації від транспортного бюро не буде.

4.      Потрібен офіційний документ, який підтверджує вартість збитків. Це може бути письмова оцінка експерта. Ви можете також замовити автотоварознавчу експертизу.

5.      Законодавство України не забороняє звернутися з позовом безпосередньо до винної особи. Але якщо цей горе-водій офіційно безробітний і не володіє майном, то таке рішення суду може залишитися без виконання.

Як врегульовані дії осіб після ДТП в законодавстві України

Такі дії чітко прописані в Законі України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", а саме в ст. 33.

Зокрема, учасники ДТП зобов'язані:

·         терміново повідомити про ДТП відповідний підрозділ Національної поліції України;

·         проінформувати один одного про себе, своє місце проживання, назву та місцезнаходження страховика та надати відомості про відповідні страхові поліси;

·         вжити всіх можливих заходів з метою запобігання чи зменшення подальшої шкоди;

·         невідкладно (не пізніше трьох робочих днів з дня настання ДТП) письмово надати страховику, з яким укладено договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності або у випадках, передбачених статтею 41 Закону про автоцивілку, - МТСБУ, повідомлення про ДТП, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу і пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав можливості виконати зазначений обов'язок, він має підтвердити це документально.

Що потрібно знати, якщо ви звертаєтеся за компенсацією в МТСБУ

Щоб повідомити бюро про ДТП вам потрібно скористатися формою повідомлення, яка доступна на сайті бюро. Там же ви знайдете шаблон заяви про страхове відшкодування.
Важливо! Водії та власники транспортних засобів, причетних до ДТП, власники пошкодженого майна зобов'язані зберігати пошкоджене майно (транспортні засоби) в такому стані, в якому воно знаходилося після ДТП, до тих пір, поки його не огляне призначений МТСБУ аварійний комісар або експерт, а також забезпечити йому можливість провести огляд пошкодженого майна.
Учасники ДТП звільняються від обов'язку збереження пошкодженого майна (транспортних засобів) в такому стані, в якому воно знаходилося після ДТП, в разі якщо не з їхньої вини протягом 10 робочих днів після отримання МТСБУ повідомлення про ДТП його уповноважений представник не з'явився до місцезнаходження такого пошкодженого майна.

Чи відшкодує МТСБУ всі завдані збитки?

Ні. Законом передбачені максимальні суми компенсації: 100 тисяч гривень, якщо завдано збитків майну, і 200 тисяч гривень, якщо мова йде про життя і здоров'я потерпілого. Відразу виникає питання: що робити, якщо сума збитку перевищує ці цифри? Відповідь одна - звертатися до суду. Відповідачем буде особа, яка є винуватцем шкоди. Про цей варіант розповімо далі.

Порада! На сайті МТСБУ є зручний сервіс - особистий кабінет. Це допоможе вам мати доступ до оперативної інформації стосовно вашої справи.

Що потрібно знати, якщо ви звертаєтеся за компенсацією в суд

Ключовою особливістю таких справ у суді є обов'язок позивача (тобто ваш) підтвердити належними доказами повний склад цивільно-правової відповідальності. Що це означає?

1.      Ви повинні підтвердити факт події. Першим і головним доказом буде протокол поліції.

2.      Наслідки. Це означає, що ви повинні надати докази того, що дійсно ваше майно пошкоджено. Ваших слів і навіть фото недостатньо. Тільки експертні розрахунки будуть належним доказом. Якщо автомобіль вже відремонтовано, то квитанції і чеки також потрібно додати до позовної заяви.

3.      Вина. Тут не обійтися без рішення суду про адміністративну відповідальність. Тільки цей документ може підтвердити вину відповідача.

4.      Причинно-наслідковий зв'язок. Цей пункт про те, що автомобіль ваш був пошкоджений саме внаслідок цього ДТП, і просите ви відшкодувати саме ці збитки, а не ту подряпину, яка є на машині з часів її покупки. Відповідач повинен відшкодувати лише те, у чому він винен. І суд ретельно перевіряє цей зв'язок.

Якщо ви оформили документи так, як ми розповіли в статті, і надасте всі копії до суду, то у вас не повинно виникнути проблем. Практика підтверджує, що такі позови задовольняються.

Сподіваємося, що наша стаття вам не знадобиться;) Гладких доріг!