В Україні з'являться поліси ОСЦПВ нового зразка. Що зміниться?

Відповідно до вимог чинного законодавства України кожний наземний транспортний засіб має бути застраховано. Автоцивілка - страхування відповідальності водія при нанесенні матеріальних збитків і тілесних ушкоджень іншим учасникам дорожнього руху, їх майну внаслідок виникнення ДТП. До недавнього часу поліс обов'язкового страхування ОСЦПВ видавався для всіх однаково, але в 2019-му році Моторно-страхове бюро вирішило внести ряд нововведень. Про те, що нового водії побачать в автоцивілці, і до чого це призведе - розглянемо далі.

Яких документів торкнеться оновлення?

Оновлення автоцивілки вступлять в силу вже в вересні 2019 го року і будуть поширюватися на наступне:

  • Зміст поліса обов'язкового страхування ОСЦПВ і його технічний опис;
  • Зовнішній вигляд поліса ОСЦПВ і його технічне елементи які підтверджують укладення договору електронного формату;
  • Зовнішній вигляд і технічний опис спеціального знака, що видається страхувальнику під час оформлення обов'язкової страховки для наземного транспорту.

Зверніть увагу, що раніше видані поліси ОСЦПВ старого зразка будуть дійсними до 1 березня 2020 го року включно.

Що зміниться?

Насправді нововведення прогнозують позитивну динаміку в розвитку обов'язкового страхування в Україні. Всі оновлення щодо поліса ОСЦПВ націлені на покращення умов і підвищення вигоди для обох сторін даної співпраці. Щоб мати уявлення про те, що отримує водій разом з новою страховкою - розглянемо кожен з пунктів прийдешніх змін більш детально.

Буде змінено ліміт по виплатах ОСЦПВ

На поточний момент максимальна виплата за полісом ОСЦПВ становить 100 000 грн., А якщо в ДТП є постраждалі - сума збільшується до 200 000 грн. За умовами оновлених страхових правил бар'єр відшкодування шкоди повинен піднятися на 30%. За рахунок цього в більшості випадків страхові організації зможуть повністю покрити збитки, завдані транспортному засобу внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

Електронні поліси ОСЦПВ стануть повністю законними

Як відомо, в Україні вже понад рік діє можливість оформлення поліса ОСЦПВ в електронному форматі. Головні перевага електронного поліса - ви не можете його втратити або зіпсувати. Проте все ще фіксуються випадки, коли поліцейські продовжують штрафувати автомобілістів за відсутність паперової версії поліса ОСЦПВ. Це пов'язано з тим, що фактично не було видано чітких і виразних вказівок і інструкцій, як представникам правоохоронних органів потрібно перевіряти наявність електронного поліса у водія.

Згідно прийдешнім нововведень, поліцію зобов’яжуть здійснювати перевірку ОСЦПВ електронного зразка за допомогою планшета або смартфона. Вам потрібно буде записати в своєму гаджеті номер поліса і за запитом надати його співробітникові правоохоронних органів або показати на своєму телефоні цифрову версію документа. Тепер електронного зразка поліса ОСЦПВ буде достатньо, а наявність паперового варіанту відтепер необов’язкова. Відповідно незаконні претензії і штрафи з цього приводу теж, «кануть в Лету».

Більш того, з початком використання відеоконтролю в Україні, за відсутність автоцивілки відразу виписувати штраф не будуть. Водієві буде надано 10 днів на оформлення ОСЦПВ, а потім знову здійснять перевірку без попередження. Якщо у нього як і раніше не буде страховки - система автоматично нарахує штраф.

Оформити виплату з автоцивілки буде простіше

За новими правилами кожен водій зможе відшкодувати збитки за полісом ОСЦПВ набагато швидше. Тепер буде діяти спрощена процедура, за умовами якої потерпілий водій і страхова організація повинні прийти до згоди за 10 днів.

Знос автомобіля не будуть брати до уваги

Зараз на розмір виплати збитку впливає знос автомобіля, якщо йому більше 5-7 років. Цей критерій визначають наступні чинники:

  • рік виробництва автомобіля;
  • пробіг;
  • технічний стан автомобіля;
  • розмір протектора покришки.

З урахуванням всіх перерахованих вище факторів сума страхової виплати значно зменшується. В наслідку цього страховка часто не покриває збитки, завдані під час дорожньо-транспортної пригоди. Також власники старих транспортних засобів отримують урізану компенсацію навіть у тих випадках, коли під час ДТП постраждали недавно замінені  та нові деталі.

Коли новий закон набуде чинності - страхові компанії не будуть враховувати знос автомобіля, що дозволить значно підвищити суму виплати збитку. При кожному такому випадку буде проводитися незалежна експертиза. Спочатку планувалося зробити, як на заході - обійтися без експертної думки. Проте, для українських страховиків такий варіант невигідний, оскільки на дорогах України їздять автомобілі з терміном служби в середньому 15-20 років. На заході транспорт утилізується через 10-12 років, не встигаючи досягнути високого ступеня зносу.

З'явиться заборона на відрядну компенсацію

У деяких випадках сума збитків від ДТП виявляється більше, ніж може покрити поліс ОСЦПВ. Зараз страхові компанії працюють за принципом відрядної компенсації - основну частину компенсації виплачують вони, а що залишилось винуватець дорожньо-транспортної пригоди. За новими правилами франшиза поступово буде знижуватися, а в недалекому майбутньому її і зовсім скасують.

Відшкодування шкоди буде відбуватися швидше

Зараз для отримання компенсації водієві потрібно чекати 90 днів, а іноді цей період може тривати кілька років. Згідно з нововведеннями, які незабаром набудуть чинності, страхова зобов'язана виплатити збиток за 2 місяці включно. В іншому випадку сума збитку буде збільшена на 20%. Завдяки новим правилам страхові організації почнуть більш сумлінно виконувати свої обов'язки, а водіям не доведеться довго чекати компенсацій і вимагати відшкодування через суд.

Нові умови страхування стануть на крок ближче до європейських

У зв'язку з процесом тіснішої інтеграції України з Європейським Союзом норми автострахування теж поступово підганяються під європейські стандарти. Діючі на цей час умови страхування значно відрізняються від умов діючих в Європі. Є надія що оновлений закон значно їх модернізує, підвищуючи захищеність водіїв і якість послуг, що надаються страховими організаціями.

Чи вплинуть нововведення на вартість поліса ОСЦПВ?

Представники державних структур ініціювали ці нововведення запевняють, що ціни на страхові поліси залишаться колишніми. Проте, на думку багатьох експертів, вартість автоцівілок буде поступово зростати. Це пов'язано з підвищенням суми відшкодування шкоди, а також необхідністю страховим організаціям кожен раз проводити експертизу при виникненні ДТП за участю автомобіля у віці від 5-7 років. Такі умови для страховиків є невигідними, тому, швидше за все підвищення цін не уникнути.

Мати страховий поліс для автомобіліста - хороша можливість отримати відшкодування збитку в разі виникнення дорожньо-транспортної пригоди. Прийдешні нововведення мають тільки поліпшати взаємини водіїв зі страховими організаціями. Перші будуть більш швидко отримувати виплати по страховці, а останні зможуть підвищити якість послуг, що надаються до європейських стандартів. Зверніть увагу, що на поточний момент закон не вступив в силу, але вже цієї осені очікується початок його застосування. Всі пункти закону будуть запускати в роботу не відразу, а глобальну реформу автострахового напрямку варто очікувати не раніше 2025 року.