Взаємна відповідальність. Права і обов'язки пішоходів та водіїв.

Якщо раптом трапилася дорожньо-транспортна пригода за участю пішохода, то чомусь за замовчуванням прийнято вважати, що пішохід завжди правий, і однозначно є постраждалою стороною. Однак при більш ретельному вивченні подій, в яких беруть участь пішоходи, стає очевидним, що не тільки водії грішать ігноруванням правил дорожнього руху. На жаль, громадська думка найчастіше стає на захист пішохода, автоматично роблячи водія винуватим навіть не розібравшись в конкретній ситуації. Чому в Україні так часто правоохоронні органи і громадська думка виправдовує пішоходів, а людей, які перебувають за кермом карають - розглянемо далі.

Чи дійсно пішохід завжди правий?

У суспільстві існує думка, що пішохід завжди правий в будь-якій ситуації, яка може виникнути на дорозі, проте, це не завжди вірно.

В Україні, як і в інших країнах, дії пішоходів і водіїв чітко регламентуються правилами дорожнього руху. Виходячи на проїжджу частину, з метою її перетину або початку руху безпосередньо по дорозі - пішохід стає повноправним учасником дорожнього руху і зобов'язаний дотримуватися встановлених правил. У разі порушення правил дорожнього руху співробітники поліції мають право залучити пішохода-порушника до адміністративної відповідальності за статтею 127 КУпАП.

Кожен з нас не раз ставав свідком того, як пішоходи порушують правила, перетинаючи проїжджу частину, перебігають дорогу безпосередньо перед рухаючимся  транспортом, ігнорують інформацію знаків і покажчиків, а також світлові сигнали світлофора. Такі дії кваліфікуються як порушення ПДР, і на жаль, нерідко призводять до створення аварійних ситуацій часом навіть з постраждалими. Проте, правоохоронні органи часто виправдовують пішоходів, при цьому незаслужено караючи водіїв.

Права і обов'язки пішоходів

Для того щоб уникнути неприємностей кожній людині варто запам'ятати, що категорично забороняється робити пішоходу?

 • Пішоходу не можна перетинати проїжджу частину, не впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху;
 • Заборонено раптово вибігати або виїжджати на проїжджу частину, включаючи пішохідні переходи;
 • На ділянках проїжджої частини, де нанесена суцільна роздільна смуга або дорога складається з чотирьох і більше смуг руху заборонений перехід не по пішохідному переходу;
 • Не можна затримуватися або зупинятися на проїжджій частині;
 • Заборонено ходити по автомагістралі чи дорозі для автомобілів, за винятком пішохідних доріжок, місць стоянки і відпочинку.

Крім цього, є деякі правила для пішоходів:

 • Якщо ви вийшли на вулицю і рухаєтеся по пішохідній зоні пішки, періодично переходячи проїжджу частину - вам варто знати про свої права та обов'язки:
 • Пішохід зобов'язаний рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках. Якщо їх немає або на них є перешкоди - людина може йти по правій стороні проїжджої частини, максимально близько до узбіччя.
 • Якщо людина несе великий предмет або веде поруч з собою велосипед, мотоцикл або візок - пішохід може рухатися по узбіччю дороги, тримаючись правого боку. Коли пішохідна зона вільна - він зобов'язаний йти по ній.
 • Перебуваючи за межами населених пунктів, пішоходи зобов'язані рухатися назустріч руху.
 • Проїжджу частину пішоходи повинні переходити в дозволених для цього місцях, попередньо переконавшись в тому, що їх бачить водій.
 • Однак не варто забувати про те, що і інші учасники руху не ідеальні і періодично можуть робити помилки.

Права і обов'язки водіїв

Рухаючись по проїжджій частині на автомобілі, кожен водій повинен керуватися правилами дорожнього руху і виконувати вимоги основних дорожніх орієнтирів - знаків, світлофорів, дорожньої розмітки, жестів регулювальника. Правилами дорожнього руху визначені права, і обов'язки водія, про які слід пам'ятати:

 • У населених пунктах водій зобов'язаний рухатися з дозволеною швидкістю 50 км / год, а за їх межами дотримуватися швидкісного режиму, дозволеного для кожного певної ділянки дороги;
 • Рухаючись по проїжджій частині на транспортному засобі, водій повинен слідувати правилам дорожнього руху, вказівкам розмітки, знаків і сигналів світлофорів;
 • Пересуватися по автомобільним дорогам загального користування допустимо тільки на справних транспортних засобах, які не становлять загрозу для інших учасників руху;
 • Під'їжджаючи до нерегульованих пішохідних переходів, водій повинен знизити швидкість і упевнитися в тому, що пішоходи не збираються переходити проїжджу частину - тільки після цього продовжити рух.

На практиці дуже часто трапляється, що водії не менше пішоходів ігнорують правила:

 • не знижують швидкість перед пішохідним переходом;
 • дозволяють собі пролітати пішохідний перехід на заборонений сигнал світлофора;
 • зупиняють свої транспортні засоби в безпосередній близькості до пішохідних переходів, таким чином обмежуючи огляд водіям інших транспортних засобів;
 • просто не пропускають пішоходів, які рухаються по переходу.

Всі вище перераховані порушення правил як з боку водіїв, так і з боку пішоходів дуже часто призводять до серйозних неприємностей на дорогах. Однак на наш погляд, більша відповідальність при ДТП за участю пішоходів все ж лежить на плечах автомобілістів. Адже на відміну від пішоходів, водії перед отриманням права на керування транспортним засобом проходять спеціальну підготовку і здають іспити зі знання правил дорожнього руху, а в якості пішохід може бути будь-яка людина без спеціальної підготовки.

Вулиця, а тим більше її проїжджа частина - це місце підвищеної небезпеки де обставини можуть стрімко змінюватися. Тут можна наразитися на ризик отримання травм в будь-якому місці в будь-який момент, до того  неважливо чи їдете ви на машині або йдете пішки. Щоб повністю уникнути або хоча б мінімізувати ризик появи неприємних ситуацій, рекомендуємо не тільки виконувати розпорядження правил, але також бути пильним і звертати увагу на підозрілі дії і маневри оточуючих. Погодьтеся, іноді краще поступитися порушнику, ніж потім витрачати час, нерви і гроші на лікування, судові розгляди і з'ясування істини.