Затримала поліція. Порядок проходження медичного огляду на стан сп'яніння

Рано чи пізно кожен водій може потрапити в ситуацію, коли його зупинять співробітники поліції, висуваючи підозра в тому, що він керує транспортним засобом в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння. Після цього завжди відбувається тривала процедура розгляду та перевірки, що забирає багато часу і нервів.

Як правильно проходити медичний огляд, щоб не залишитися без водійського посвідчення і не платити величезний штраф, розглянемо далі.

Ознаки, що вказують на можливе стан сп'яніння, якими керується поліція

Згідно з чинним законодавством поліцейські не уповноважені зупиняти транспортний засіб, якщо не був наявний факт порушення ПДР, і немає загрози іншим учасникам дорожнього руху. Проте поліція іноді зупиняє транспортні засоби які рухаються без наявних ознак порушень, висуваючи підозру водіям в тому що вони знаходяться в стані сп'яніння. До таких висновків співробітників поліції можуть наштовхнути наступні ознаки алкогольного сп'яніння:

 • запах спиртного з ротової порожнини водія;
 • наявні порушення координації руху;
 • порушення мови;
 • тремтіння кінцівок і пальців;
 • різка зміна кольору шкіри (почервоніння, блідість і тд.);
 • неадекватна поведінка;.
 • звужені або розширені зіниці, які не реагують на світло;
 • уповільнена реакція або зайва метушливість.

Вживання алкоголю - не єдина причина, від якої можуть з'явитися подібні ознаки. Схожу реакцію може викликати вживання наркотичних речовин або сильнодіючі лікарські препарати, здатні погіршити увагу, швидкість реакції і активність.

У разі якщо раптом співробітник поліції помітить хоча б одну або кілька ознак сп'яніння - він запропонує водієві провести попередню експертизу, подути в "алкотестер". При підозрі на наявність наркотичних або лікарських препаратів в крові підозрюваного - огляд може бути здійснений тільки в медичній установі.

Хто може проводити огляд на стан сп'яніння

Якщо раптом вас зупинила поліція і висунула підозра в тому, що ви перебуваєте в алкогольному або наркотичному сп'янінні - швидше за все вам запропонують пройти медичний огляд. Його можна здійснити безпосередньо на місці або відвідавши спеціалізований медичний заклад. Виходячи з цього, огляд на сп'яніння дозволено проводити:

 • Поліцейським на місці зупинки автомобіля з використанням спеціалізованих пристосувань, затверджених МОЗ та Держспоживстандартом;
 • Лікарем медичного закладу який пройшов спеціальну підготовку.

Перевірка водія на сп'яніння може здійснюватися тільки в медичній установі, якій було надано право, здійснювати подібні огляди.

Порядок проходження медичного огляду на стан сп'яніння

Вся процедура огляду має проходити згідно з чинним законодавством України. Будь-які порушення роблять огляд недійсним і непридатним для подальшого використання в якості доказу в суді. Визначення наявності і обсяг заборонених речовин в організмі людини проводиться лікарем або іншим медичним фахівцем, який раніше пройшов підготовку. Алгоритм дій завжди однаковий і включає в себе кілька етапів.

 • Етап перший: ознайомлення з документацією

Перед початком огляду лікар повинен ознайомитися з поточними матеріалами справи, включно з особистою документацію підозрюваного: паспортом, водійським посвідченням і так далі. Проте, відсутність особистої документації не є вагомою причиною для відмови в проведенні перевірки на сп'яніння. В такому випадку в акті робиться позначка з описом даних водія, яка записується з його слів.

 • Етап другий: проведення експертизи

Під час проведення експертизи лікар може працювати тільки на сертифікованому обладнанням, дозволеному МОЗ. Він повинен взяти на аналіз зразки біологічного середовище водія в дві ємності. Одна буде передана на експертизу, а друга буде зберігатися протягом 90 днів в архіві мед закладу. Кінцеві результати вносяться в акт для подальшого висновку щодо інциденту.

 • Етап третій: складання акта

Акт складається в єдиному екземплярі і повинен включати в себе коректну і правильну інформацію про лабораторні дослідження. Надалі він буде використовуватися для складання остаточного висновку. Сам акт залишається в архіві медичного закладу, в якому проходив огляд водія на виявлення алкогольного або наркотичного сп'яніння.

 • Етап четвертий: видача висновку

На основі акта медичного огляду робиться підсумковий висновок. Його зміст озвучується водієві в присутності представника правоохоронних органів, який доставив підозрюваного на проходження експертизи. По закінченню відповідна відмітка вноситься на закінчення.

Даний документ робиться в трьох примірниках: перший видається поліцейському під розпис, другий надається підозрюваному водієві, а третій залишається в медустанові.

Чи можна відмовитися від огляду?

Якщо з якихось причин водій не захоче проходити медичний огляд на сп'яніння - він має на це право. Але таке бажання буде розцінюватися як непряме підтвердження провини. Якщо ви вважаєте себе невинним, а підозри поліцейських безпідставними - найкраще погодитися на проходження тесту, навіть коли дуже поспішайте.

Також ви можете відмовитися від огляду, якщо його проведення не відповідає інструкції або використовуються не сертифіковані прилади. В такому випадку в протоколі буде прописана причина відмови і на вас не буде накладено штраф.

На замітку водієві

Якщо вас затримала поліція і висунула звинувачення про те, що вони підозрюють вас у тому що ви знаходитесь у стані сп'янінні - не поспішайте погоджуватись. Згідно з чинним законодавством України ви маєте право вимагати  провести експертизу в медичній установі. У свою чергу поліцейський повинен надати направлення - без нього  погоджуватися на огляд ви не зобов'язані. Також, при зупинці поліцією вашого авто звертайте увагу на наступні моменти:

 • У поліцейського повинна бути вагома причина для зупинки - згідно із Законом України він не уповноважений зупиняти вас просто так. Це стосується і вимог пройти огляд на сп'яніння за місцем зупинки або в мед установі;
 • Якщо без наявності доказів поліцейський вимагає пройти медогляд - така поведінка вважається неправомірною. Ви маєте право відмовитися, без загрози настання адміністративної відповідальності за відмову;
 • При підозрі вас в алкогольному сп'янінні поліцейський зобов'язаний запропонувати вам пройти "алкотестер" на місці зупинки автомобіля. Відсутність або використання несправного, несертифікованого обладнання дає підставу розцінювати це як порушення встановленого порядку;
 • В Україні стан алкогольного сп'яніння фіксується тільки при наявності 0,2 проміле в крові водія. Про це варто пам'ятати як під час проходження огляду, так і при ознайомленні з актом.

Проходження медичного огляду - формальна процедура, яка може виявити або годі  й шукати заборонені речовини в вашому організмі. Якщо ви впевнені в своїй невинуватості - рекомендуємо погодитися на тест на місці зупинки вашого авто з метою економії власного часу. Під час процедури стежте за правильністю її виконання, оскільки проведений неналежним чином огляд вважається недійсним, і не може виступати доказом підчас подальшого розгляду.

 Ну, а найкращим захистом вас і ваших близьких від небажаних неприємностей буде повна відмова від вживання алкоголю за дві доби до моменту, коли ви плануєте сідати за кермо авто.